Komunikacja interpersonalna to proces, który towarzyszy człowiekowi na każdym etapie jego rozwoju. Komunikowanie odbywa się na poziomie jednostek, oraz w ramach różnych grup oraz instytucji.
Komunikacja jest podstawą funkcjonowania w społeczeństwie poprzez nawiązywanie relacji, wzajemne oddziaływanie czy wymianę poglądów. Można przyjąć, że komunikacja jest naturalną potrzebą człowieka, którą realizuje zarówno w wymiarze publicznym, jak i prywatnym. Poprzez komunikowanie tworzone są różnego rodzaju interakcje z drugim człowiekiem, które odnoszą także skutki w sferze społecznej. Z tego względu komunikowanie interpersonalne powinno być postrzegane nie tylko jako naturalna czynność, ale także okazja do wzmocnienia osobistego potencjału oraz roli w społeczeństwie.